Nagrody dostarcza organizator.
R E G U L A M I N
PUCHAR KASZUB 2023 – SPINNINGOWE ZAWODY WĘDKARSKIE PARAMI Z ŁODZI
INFORMACJE OGÓLNE
Organizatorem zawodów spinningowych jest Stowarzyszenie „Kaszuby Wędkują” wpisane do ewidencji stowarzyszeń prowadzonej przez Starostę Bytowskiego w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu pod numerem 26.
Zawody odbywają się w dniu 30.09-01.10.2023 roku na jeziorze Jasień (580ha), zbiórka Ośrodek Wypoczynkowy Zawiaty.
https://goo.gl/maps/FeDXCrzLWFa2dgDC9
Zawody zostaną rozegrane jako drużynowe, ze środków pływających. Skład dwuosobowych załóg łodzi zawodnicy ustalają we własnym zakresie. Zawody odbędą się w formule „na żywej rybie”. Obowiązuje regulamin łowiska oraz RAPR, zabroniony jest połów ryb metodą: trollingową, wertykalną, na dwie i więcej przynęty jednocześnie nawet jeśli kolejne nie posiadają haka.
Uczestnicy zawodów odpowiadają za bezpieczeństwa na jednostce pływającej, której używają, w szczególności za jej wyposażenie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obowiązkowa kamizelka ratunkowa którą uczestnik zobowiązuje się nosić w trakcie trwania zawodów. Zalecana kamizelka odblaskowa. Do startu organizator dopuszcza jednostki pływające o długości minimum 3,0 m wyposażone w napęd elektryczny lub wiosłowy. W trakcie zawodów niedopuszczalne jest korzystanie z silników spalinowych (mogą być zamontowane na pawęży łodzi).
Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do posiadania długopisu, telefonu z funkcją aparatu fotograficznego oraz siatki ze sztywnymi obręczami wykonanej z miękkiego materiału lub „mokrej” bakisty do przechowywania złowionych ryb.
Organizator zapewnia zezwolenie na wędkowanie dla każdego uczestnika w dniu zawodów.
KLASYFIKACJA I ZASADY POŁOWU
Organizator przewiduje punktowanie wyłącznie dwóch gatunków ryb:
1cm = 1pkt,
szczupak - 50 pkt za rybę wymiarową (50 cm) + 1 pkt za każdy centymetr powyżej. Dodatkowo 50 pkt za rybę o długości powyżej 100 cm, (np. szczupak 50 cm = 50 pkt, szczupak 63,6 cm = 64pkt)
okoń – 20 pkt za rybę wymiarową (20 cm) + 1 pkt za każdy centymetr powyżej. Dodatkowo 50 pkt za rybę o długości powyżej 40 cm (np. okoń 25 cm = 25 pkt, okoń 39,3 cm = 40pkt)
do punktacji drużyny zalicza się komplet maksimum 6 szt. ryb z dwóch dni w tym 3 szczupaki i 3 okonie,
drużyna, która zgłosi komplet złowionych ryb otrzymuje dodatkowe 100 punktów,
zwycięża drużyna z największą sumą zdobytych punktów, w przypadku jednakowej ilości punktów o zwycięstwie decyduje najdłuższa ryba lub kolejna,
klasyfikację „największy szczupak” i „największy okoń” wygrywa zawodnik, który złowił najdłuższą rybę danego gatunku. W przypadku identycznej długości ryb decyduje kolejność zgłoszeń,
klasyfikację „pierwszy szczupak” i „pierwszy okoń” wygrywa zawodnik, który najwcześniej zgłosił połów wymiarowej ryby danego gatunku przez aplikację zawodów,
SĘDZIA GŁÓWNY – tel: 664-986-304
Organizator wymaga dwa zdjęcia każdej ryby. Zdjęcie 1 – ryba położona na miarce dostarczonej przez organizatora. Zdjęcie 2 – zdjęcie wędkarza z rybą i widocznym identyfikatorem zawodnika.
Zawodnik niezwłocznie przesyła zdjęcie przez dedykowaną aplikację zawodów. W przypadku złowienia okonia powyżej 30cm długości lub szczupaka powyżej 70 cm długości zawodnik musi poinformować telefonicznie sędziego głównego i poczekać na jego przybycie. Ryby powyżej tej długości nie zgłoszone do sędziego nie będą zaliczone. Do czasu przybycia sędziego ryby należy przechowywać w stanie żywym w siatce ze sztywnymi obręczami wykonanej z miękkiego materiału lub w „mokrej” bakiście do przechowywania żywych ryb. Bezpośrednio po dokonaniu weryfikacji przez sędziego ryba zostanie uwolniona, ryby w złej kondycji fizycznej pozostają w dyspozycji organizatora.
Zabrania się zgłaszania dwa razy tej samej ryby.
W trakcie pomiaru długości pysk ryby należy umieścić na oznaczeniu zero, najdalszy promień płetwy ogonowej wskazuje długość ryby. Ryba musi leżeć na prawym boku. Ryby mierzone są z dokładnością do 1 mm. Wynik drużyny w zawodach stanowi suma punktów.
Na fotografii należy przedstawić całą rybę, tak, by możliwe było zidentyfikowanie gatunku oraz ustalenie długości. Rybę po zgłoszeniu należy trzymać do zaliczenia jej w aplikacji FISKE.
ZABRANIA SIĘ ZASŁANIA RYBY RĘKOMA (PALCAMI) NA CAŁEJ JEJ SZEROKOŚCI.
W trakcie zawodów dopuszcza się współpracę członków drużyny w obrębie jednej jednostki pływającej, w tym pomoc w podbieraniu, mierzeniu, przechowywaniu i uwalnianiu ryb.
Zabrania się „podbierania” ryb przy użyciu osęki lub chwytaka (gripa). Jedynym narzędziem pomocniczym, które dopuszcza organizator jest podbierak z siatką z miękkich materiałów.
Odległość łodzi od siebie musi wynosić minimum 50m, za nieprzestrzeganie odległości grozi dyskwalifikacja,
Zabrania się podpływania do brzegu na odległość bliższą niż 15 metrów oraz dopływania bezpośrednio do trzciny i wpływania w nie.
Dopuszcza się udział osoby niepełnoletniej tylko z opiekunem prawnym po wypełnieniu oświadczenia.
W sytuacjach spornych decyzję ostateczną ma organizator.
DRUŻYNA ZOSTAJE ZDYSKWALIFIKOWANA ZA:
wcześniejsze rozpoczęcie zawodów lub kontynuowanie łowienia po ich zakończeniu,
udzielanie i przyjmowanie pomocy w podbieraniu złowionej ryby przez członków innej drużyny,
nieprzestrzeganie regulaminu zawodów i ustaleń podjętych podczas odprawy technicznej,
stawienie się na zawody w stanie pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających lub używanie takich środków w czasie trwania zawodów (alkohol, narkotyki, dopalacze itp.),
za niesportowe i nieetyczne zachowanie się zawodnika w stosunku do organizatora, sędziego czy innych zawodników (po jednorazowym zwróceniu uwagi przez sędziego),
zgłoszenie sędziemu ryby niewymiarowej lub martwej,
zgłoszenie sędziemu dwa razy tej samej ryby,
używanie osęki lub chwytaka (gripa) do „lądowania” ryb,
używanie żywej i martwej ryby jako przynęty oraz sprzętu i przynęt niezgodnych z przepisami,
połów ryb metodą trollingową lub wertykalną,
używanie dryfkotwy w trakcie trwania zawodów,
zgłoszenie drugi raz tej samej ryby,
fałszowanie fotografii ryb,
przekazywanie ryb członkom innych drużyn,
spływanie do brzegu w trakcie trwania zawodów,
pomoc innej drużynie w przemieszczaniu się na łowisku w trakcie trwania zawodów za wyjątkiem sytuacji awaryjnych, po zgłoszeniu takowych sędziemu i uzyskaniu indywidualnej zgody na udzielenie takiej pomocy,
uruchomienie silnika spalinowego w trakcie trwania zawodów za wyjątkiem sytuacji awaryjnych, po zgłoszeniu takowych sędziemu i uzyskaniu indywidualnej zgody dopuszcza się użycie silnika spalinowego,
połów ryb w trakcie dodatkowych 30 minut przeznaczonych na dopłynięcie do komisji sędziowskiej po zakończeniu zawodów.
nie zwrócenie miarki otrzymanej przez organizatora zawodów,
wpływanie w trzciny podczas zawodów,
wędkowanie na nieodpowiedniej części jeziora,
przepływanie pod mostem łączącym obie części,
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Rejestracja uczestników, kontrola i wodowanie jednostek pływających oraz odprawa sędziowska odbędą się w piątek oraz sobotę, 29-30 września b.r., na terenie firmy Ośrodka Wypoczynkowego Zawiaty.
Lokalizacja: https://goo.gl/maps/fMbsYdLucMXpiP4n8
Program zawodów:
29.09.2023
Godz.16:00 – 19:00 – przyjazd zawodników, wodowanie łodzi, zakwaterowanie, rejestracja drużyn,
godz. 19:00 – 19:30 – losowanie części jeziora do wędkowania,
30.09.2023
godz. 5:00 – 6:30 - rejestracja drużyn, wydawanie identyfikatorów, kontrola i wodowanie jednostek,
godz. 6:30 – 7:15 - odprawa sędziowska, omówienie aplikacji, wypłynięcie na linię startu zawodów,
godz. 7:15 – 14:30 - I dzień zawodów,
godz. 15:00 – 16:00 - obiad,
godz. 17:00 – 19:00 - niespodzianka kulinarna, integracja,
01.10.2023
godz. 5:30 – 6:30 - rejestracja drużyn, wydawanie identyfikatorów, kontrola i wodowanie jednostek,
godz. 6:30 – 7:15 - odprawa sędziowska, omówienie aplikacji, wypłynięcie na linię startu zawodów,
godz. 7:15 – 14:30 - tura zawodów,
godz. 14:30 – 15:00 - czas na dotarcie do siedziby komisji sędziowskiej i zdanie miar,
godz. 15:00 – 16:00 - czas na ustalenie wyników przez komisję sędziowską,
godz. 16:00 – 17:30 - obiad, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Konkurs gdzie do wygrania silnika dziobowy MOTOR GUIDE Xi3 GPS.
W przypadku bardzo złej sytuacji meteorologicznej organizator zastrzega sobie prawo do zmian w czasie i organizacji zawodów.
Wszelkie wątpliwości związane z organizacją i regulaminem zawodów należy zgłaszać w trakcie odprawy sędziowskiej, w obecności wszystkich uczestników. Późniejsze skargi i zażalenia nie będą rozpatrywane.
W dniu 29.09.2023 o godzinie 19:00 odbędzie się losowanie części jeziora (PÓŁNOC lub POŁUDNIE), każda drużyna wędkuję jednego dnia tylko i wyłącznie na jednej z części jeziora. Drugiego dnia następuje zamiana teamów. Nie ma możliwości wędkowania dwóch dni na tej samej części.
Organizator nie dopuszcza wędkowania na jeziorze Jasień przez uczestników zawodów w terminie 23-29 września 2023. Złamanie zakazu będzie jednoznaczne z dyskwalifikacją drużyny, której członek dopuścił się jego złamania. Bez możliwości zwrotu darowizny.
Organizator zastrzega sobie prawo do kontroli stanu technicznego i wyposażenia jednostek pływających w dowolnym momencie zawodów, a także przed ich rozpoczęciem i po zakończeniu. Negatywna ocena może stanowić powód dyskwalifikacji.
Organizator zastrzega sobie prawo do kontroli trzeźwości uczestników w dowolnym momencie zawodów, a także przed ich rozpoczęciem i po zakończeniu. Kontrola zostanie dokonana środkami własnymi organizatora, a w przypadku wątpliwości środkami służb wezwanych na miejsce zawodów. Uczestnik będący pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających zostaje natychmiast zdyskwalifikowany wraz z drużyną,
Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe przedmioty uczestników zawodów,
Wszelkie kwestie sporne rozstrzyga komisja sędziowska, jej decyzja jest ostateczna niepodważalna. Uczestnik ma prawo do jednokrotnej, powtórnej, weryfikacji długości ryby na podstawie przesłanego zdjęcia, przy jego udziale,
Odpowiedzialność organizatora jest wyłączona jeżeli którykolwiek z uczestników w trakcie trwania zwodów będzie pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,
NARUSZENIE JAKIEGOKOLWIEK PUNKTU REGULAMINU STANOWI PODSTAWĘ DO DYSKWALFIKACJI
Zgłoszenia wraz ze zdjęciami muszą być dokonywane wyłącznie przy użyciu aplikacji mobilnej Fiske (do pobrania za darmo na Android lub iOS) - brak możliwości wgrywania zdjęć z pamięci telefonu (jak fotografować rybę? zobacz infografikę z opisem poniżej).
Do prawidłowego zgłoszenia wymagane są (widoczne na zdjęciu):
Jak to powinno wyglądać?
Zaloguj się i dołącz!